تکاپوی هواداران ترامپ برای ادامه شورش در آستانه تحلیف بایدن

تکاپوی هواداران ترامپ برای ادامه شورش در آستانه تحلیف بایدن

تهران – ایرنا – بیش از سه روز از آشوب در کنگره آمریکا به رهبری دونالد ترامپ می گذرد و درحالی که این کشور هنوز از شوک شورش ششم ژانویه خارج نشده، موج گسترده ای از فراخوان ها در شبکه های اجتماعی آمریکا برای شدت بخشیدن به ناآرامی ها دیده می شود.

به گزارش روز شنبه  ایرنا، سی ان ان گزارش داد: یا جنگ یا ترامپ؛ اگر نمی دانید چگونه با اسلحه شلیک کنید، همین الان آنرا یاد بگیرید،  ما قرار است به ساختمان های دولتی هجوم بریم، پلیس ها، ماموران امنیتی، کارکنان دولتی و ماموران مخفی را بکشیم و درخواست باز شماری آرای انتخاباتی را بدهیم.

سی ان ان افزود: اینها مطالبی است که تا پیش از چهارشنبه گذشته از سوی هواداران دونالد ترامپ تا قبل از یورش بردن به ساختمان کنگره در شبکه های اجتماعی انتشار یافت، همزمان هوداران ترامپ اقدام به پخش مستقیم از عملیاتی که به داخل ساختمان کنگره یورش بردند برای مخاطبان در شبکه های اجتماعی آنرا نشر دادند.

مراسم تحلیف با تهدید امنیتی مواجه است

این رسانه تصویری آمریکایی افزود: کارشناسان مسائل امنیتی در آمریکا هشدار می دهند که خشونت ها می تواند در روز تحلیف ریاست جمهوری جو بایدن وخیم تر شد و این مراسم با تهدیدهای امنیتی مواجه است.

«جاناتان گرین بالت» (Jonathan Greenblatt) رئیس «اتحادیه ضد افترا» مستقر در نیویورک دراین باره وقایع اخیر در واشنگتن دی.سی به سی ان ان گفت: ما هم اکنون شاهد رجز خوانی های این گروه های افراطی نژاد پرست و فرا راست افراطی در آمریکا هستیم، کاملا انتظار داریم که این خشونت ها می تواند به جای آنکه بهتر شود، وخیم تر گردد.

مهاجمان  به دنبال دار زدن مایک پنس  در کنگره 

درحالی کارشناسان مسائل امنیتی نسبت به وخیم تر شدن وضعیت در آمریکا هشدار می دهند که جیم بِرگ(Jim Bourg) عکاس و دبیر عکس خبرگزاری رویترز در واشنگتن دی. سی در توئیتی از قصد برخی از مهاجمان برای یافتن مایک پنس معاون دونالد ترامپ و دار زدن وی خبر داده بود.

وی دراین باره در توئیتی نوشت: حداقل از سه آشوبگر شنیدم که می گفتند، بدنبال مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا هستند تا وی را بعنوان یک خائن به یکی از درخت های واقع در محوطه کپتال هیل به «دار آویزند».

تلاش مهاجمان برای گروگانگیری

«اندور فینبرگ» (AndrewFeinberg) خبرنگار نشریه انگلیسی ایندیپندنت نیز آشوب روز ۱۷ دی ماه را نوعی حمله «سازمان یافته» دانست که مهاجمان قصد «گروگانگیری» داشته اند.

خبرنگار ایندیپندنت در حساب توئیتر خود نوشت: بسیاری از مهاجمان هواداران ترامپ در این حمله با خود «دست بند» پلاستیکی از نوعی که پلیس فدرال آمریکا از آن استفاده می کند، به همراه داشتند؛ مهاجمان هوادار ترامپ بواقع به دنبال مایک پنس معاون رئیس جمهوری، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان و چاک شومر رهبر دموکرات ها در سنا بودند، این رفتار بسیار سوال برانگیز است که این حمله سازمان یافته و با قصد گروگانگیری بود.

چهارشنبه گذشته برابربا ۱۷ دی ماه،  تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی ترامپ نشست مشترک کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد اما در همان ساعات اولیه خبری نمایندگانی که در حال تایید آرای الکترال کالج بودند را به ترس و لرز انداخت و آن هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره بود.

وقف نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شور و یورش هواداران دونالد ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان به صف کشیدند.

در تیراندازی ها درجریان این شورش، دست کم چهار نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند.   که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند. تعدادی نیروی پلیس هم در این درگیری زخمی شدند.

با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، جو بایدن طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت امریکا می بینند، چه می گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.

بایدن در نخستن نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را یک افتضاح خواند

بازدیدها: 0

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *