ابتکار : برون رفت از معضلات زیست‌محیطی نیازمند تحقیقات دانشگاهی است

 

 

 

 

 

 

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امروزه مسائل محیط زیستی به معضلی تبدیل شده اند که برون رفت از آن نیازمند علم و فناوری است که در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی میسر خواهد شد.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار در مراسم درختکاری با شعار آموزش عالی و توسعه پایدار در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس افزود: قطعا با علم و فناوری می توان به محیط زیست و منابع آبی کشور کمک کرد، در غیر این صورت آینده ایران دچار تهدید خواهد شد.

وی با اشاره به بحث تغییر اقلیم اظهار داشت: تغییر اقلیم در حال رخ دادن است و آثار و عوارض زیادی مانند آب شدن یخچال‌ها، تغییر جریان اقیانوس‌ها ، خشکسالی‌ها و بالا آمدن سطح دریاها را به دنبال دارد.

ابتکار گفت: اگر ایران بخواهد به سمت توسعه پایدار حرکت کند، باید به شکنندگی زیستی و توان اکولوژیک زمین توجه کند، کره زمین اکنون ۶ ماه نسبت به بازتوانی خود عقب است؛ یعنی به ازای هر یک سال زندگی بشر برای بازسازی به یک سال و نیم زمان نیاز دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در ایران به دلیل شرایط خاص اقلیمی، توسعه، جنگ، افزایش جمعیت و مهاجرت بیش از ۲۴ میلیون نفر طی دو دهه از روستا به شهر، مشکلات بیشتری را برای محیط زیست به وجود آورده و ما را با چالش‌های زیادی مواجه کرده است.

وی افزود: ۱۶۵دشت شامل سفره‌های زیرزمینی در معرض تهدید قرار دارد که اگر به آن رسیدگی نشود، به سرنوشت دریاچه ارومیه گرفتار می شوند. ابتکار همچنین گفت: در موضوع ردپای اکولوژیک، وضعیت کشور از متوسط جهانی، بسیار بدتر است و این زنگ خطری برای طبیعت ایران به شمار می رود.

وی گفت: در زمینه مصرف انرژی نیز از الگوهای استاندارد جهانی تبعیت نمی کنیم و در خوش بینانه ترین حالت، چهار برابر اروپا انرژی مصرف می کنیم که با حمایت از نوآوری‌ها و شرکت‌های دانش بنیان می توان این روند را کنترل کرد.

ابتکار گفت: سال گذشته اهداف توسعه پایدار جهانی برای سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ تصویب شد که یکی از محورهای مهم آن آموزش عالی است. از این رو پرداختن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به مساله تغییر اقلیم و حفظ محیط زیست می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر داشتن ارزیابی زیست محیطی پروژه‌ها گفت: توانمندسازی و توان افزایی در ارزیابی‌های زیست محیطی باید جدی گرفته شود تا توسعه سازگار با محیط زیست پیش رود که این جزو وظایف دانشگاه‌ها است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *