حجت‌الاسلام موسوی لاری: رای مردم در انتخابات به دنبال تغییرات در مجلس است

وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: نظر اجماعی جریان اصلاحات و اعتدالگرایان ریاست عارف بر مجلس است.
حجت‌الاسلام عبدالواحد موسوی لاری در گفت‌وگو با ایلنا، در تشریح نتایج کلی انتخابات مجلس دهم اظهار کرد: بحث انتخابات در مرحله اول و دوم به نگاه مردم به مقوله تغییرات در مدیریت کشور بر می‌گردد. ما شاهد بودیم در مرحله اول در شهرهای بزرگ مردم با نگاه کاملا جهت‌دار، لیست امید را مورد توجه قرار دادند. در فاصله بین انتخابات مرحله اول و دوم برخی وابستگان جریان‌های سیاسی اصولگرا مردم را متهم کردند که هیجانی رای دادند و به جهات مختلف توجه نکردند و نگاه عاطفی داشتند. او ادامه داد: در مرحله دوم هم مردم در‌‌ همان مسیر مرحله اول حرکت کردند بیش از ۶۴ درصد منتخبان از لیست امید بودند. مردم گرایش خود را در این انتخابات نشان دادند این گرایش برخاسته از خردورزی، تعقل، تجربه و زیر نظر قرار دادن پیشینه جریان‌های سیاسی بود. مردم احساس کردند لیست امید با پشتوانه چهره‌های خدمتگزاری است که در دوره اصلاحات مدیریت کشور با آن‌ها بود و خاطره شیرینی از خود در اذهان به جا گذاشتند. پس مردم نه از روی هیجان بدون تامل، بلکه با دقت و تجربه به این لیست رای دادند. وزیر کشور دولت اصلاحات در پاسخ به این سوال که در مورد میثاق‌نامه و حواشی که در مورد تعهد منتخبان به آن مطرح می‌شود، چه نظری دارید؟ متذکر شد: آن سوی ماجرا جریان‌های سیاسی هم کاملا با بهره‌گیری از تجربه‌های گذشته پا به میدان گذاشتند و خود جریان اصلاحات با مشی اعتدالی حرکت خود را تداوم بخشید. شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از بین داوطلبان واجد شرایط که از فیلترهای مختلف عبور کردند، افرادی معرفی کردند که باسابقه و از استادان باتجربه بودند. اگر گفته می‌شود در این انتخابات چهره‌های ناشناخته رای آوردند، معنای آن این نیست که آن‌ها دارای شرایط نمایندگی نبودند و اگر این منتخبان از نظر برخی ناشناخته بودند، در حوزه کاری خود صاحب نظر و فرهیخته هستند.
عضو شورای مشورتی یادآور شد: منتخبان لیست امید اغلب برجسته‌اند و امیدواریم آنها بتوانند شایستگی‌های خود را در مجلس نشان دهند. طبیعی است وقتی رقابتی به این شکل سامان می‌گیرد، حاشیه‌هایی هم وجود داشته باشد. عده‌ای برای تضعیف روحیه رقیب تلاش کنند این را بگویند که رقبایشان به میثاقنامه پشت پا زده‌اند یا دو پهلو حرکت کردند، در حالیکه اصلا چنین نیست. نیروهای لیست امید با‌‌ همان قوت و میثاقی که با مردم بستند و با کمک پشتوانه‌های خود در صحنه حاضرند. آثار و علائم نشان می‌دهد منتخبان لیست امید با تصمیم و آگاهی در مجلس حاضر می‌شوند و آنچه شایسته یک نماینده معتدل و آگاه به وظایف نمایندگی است انجام می‌دهند. معتقد نیستم آن‌ها از آرمان‌ها و گرایش سیاسی اصلاح‌طلبانه خود فاصله می‌گیرند. منتخبان لیست امید چه در اداره مجلس چه در طرح‌ها و لوایح با نگاه اصلاح‌طلبانه حاضر می‌شوند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به اینکه چقدر این گمانه‌زنی را که ممکن است اتفاق شورای شهر در مورد منتخبان لیست امید تکرار شود می‌پذیرید؟ خاطرنشان کرد: واژه‌ای به نام میثاقنامه اساسا یک عنوان برای شناسایی طرز تفکر و سلیقه دوستان بود. معتقدیم این افراد تعهد اخلاقی که از ابتدا به تشکل‌های پشتوانه خود داشتند رعایت می‌کنند و در مراحل مختلف در جهت اهداف اصلاحات حرکت می‌کنند. شایعات مطرح در این مورد جنگ روانی است که کارآمد نیست و توهین به نمایندگان منتخب محسوب می‌شود که راجع به آن‌ها بگویند وقتی به رای نیاز داشتند وارد لیست شدند، اما خرشان که از روی پل گذشت به باور‌هایشان پشت پا
زدند.
این شان منتخبان مردم نیست و حتما این افراد به هر آنچه به مردم تعهد دادند عمل خواهند کرد. موسوی لاری ادامه داد: در طول این مدت با منتخبان دیدار داشتم و آنها را مصمم دیدم در مسیری که انتخاب کردند یک قدم هم عقب‌نشینی نکنند این حرف‌ها شایعه و حدس و گمان برخی است. برخی از روی غرض‌ورزی می‌خواهند منتخبان مردم را تحقیر کنند، برخی هم از دغدغه‌های خود می‌گویند که ممکن است اتفاق شورای شهر در مجلس دهم تکرار شود و نگرانی خود را ابراز می‌کنند، اما من نه نگرانی دارم نه به منتخبان امید بدبینم. معتقدم این عده افراد شایسته‌ای هستند که زرق و برق و بده‌بستان‌های پشت پرده و تبلیغات، آن‌ها را از اهدافی که دارند باز نمی‌دارد. امیدوارم لیست امید خود را متحد و منسجم در مجلس نشان دهد.وزیر کشور دولت اصلاحات در مورد ریاست مجلس موضع شفاف شورای عالی سیاست‌گذاری، تصریح کرد: قبل از برگزاری مرحله دوم، بحثمان این بود اجازه بدهید چگونگی اداره مجلس را به بعد از برگزاری انتخابات مرحله دوم موکول کنیم که ترکیب واقعی مشخص می‌شود و منتخبان مردم تصمیم بگیرند. رقبای ما به دلایل عدیده از بعد از انتخابات محله اول که حس کردند کفه ترازو به نفع اصلاحات و حامیان دولت است، نگران آینده شده و شروع به تبلیغات و فعالیت و یارگیری و تماس گرفتن و بده‌بستان‌ها کردند.
هر کاری که فکر کردند برای تاثیرگذاری در رای منتخبان لازم است، انجام دادند. ابزارهایی هم در اختیارشان بود و از آن‌ها استفاده کردند. شورای عالی سیاست‌گذاری موضوع ریاست مجلس را به بعد از انتخابات مرحله دوم موکول کرد و در اولین نشست بعد از مرحله دوم موضوع ریاست مجلس مطرح شد و شورای عالی با اجماع صد درصدی عارف را که نفر اول انتخابات کشور است، به عنوان رئیس مجلس در نظر گرفت. این پیشنهاد احزاب به منتخبان مردم است که در فراکسیون امید جمع می‌شوند و در ‌‌نهایت آن‌ها تصمیم می‌گیرند که رئیس مجلس چه کسی باشد. او اضافه کرد: شورای عالی تردید ندارد رای مردم در انتخابات تغییرات را دنبال می‌کرد، بنابراین اگر در مدیریت مجلس تغییری حاصل نشود، بی‌احترامی و بی‌اعتنایی به رای مردم تلقی می‌شود. وقتی مردم یکپارچه در تهران و شیراز همه کاندیداهای امید را انتخاب می‌کنند و لیست امید لیست اکثریت شناخته می‌شود، اگر کاندیدایی غیر از کسی که از طرف مردم بیشترین رای را داشته و لیست منتسب به او بالا‌ترین رای را آورده است، معرفی شود، از نظر ما دهن‌کجی به رای مردم تلقی می‌شود.عضو شورای مشورتی در پاسخ به پرسشی تصریح کرد: ما از یک جریان سیاسی ریشه‌دار که در اعماق نظام ریشه دارد سخن می‌گوییم. از جریان اصلاحات کسانی در مجلس و بیرون آن و در دولت و نهادهای مختلف حضور دارند. این جریان نمادهایی برای خود داشته و دارد. ساختارهایی برای حضور در عرصه برای خود تعریف کرده است که آن ساختار‌ها کاملا شناخته شده‌اند. احزاب، افراد و گروه‌ها همه در قالب شورای عالی سیاستگذاری خود را نشان دادند و با مردم همراهی کردند و مردم هم به نظرهای آنها احترام گذاشتند و افرادی را انتخاب کردند که در لیست آنها بودند.
این بزرگان نمی‌توانند مردم و منتخبان مردم را تنها بگذارند. قاعدتا تشکل‌های منتسب به اصلاحات تا جایی که لازم باشد منتخبان را یاری می‌دهند و راه را برای آن‌ها هموار می‌کنند. قطعا شخصیت‌ها و احزاب اصلاح‌طلب حلقه وصل مردم با منتخبان هستند. منتخبان می‌توانند با کمک فکری آن‌ها به مردم متصل شوند این حلقه ارتباط نباید قطع شود. بزرگان اصلاحات، مجلس برآمده از رای مردم را کمک می‌کنند تا بتوانند به اهدافی که دارند برسند و امید مردم همراه با ارامش به نقطه رونق اقتصادی منتهی شود.
وزیر کشور در مورد ادامه کار شورای عالی سیاست‌گذاری و نحوه آن به کجا رسیده است؟ اظهار کرد: موضوع ادامه کار شورای عالی سیاستگذاری در جلسه روز یکشنبه شورای عالی سیاستگذاری به بحث گذاشته شد و رای‌گیری شد؛ بر همین اساس قرار شد کمیته‌ای از دوستان ارزیابی از نقاط قوت راه طی شده را بررسی کنند و نقاط ضعف را هم مشخص کرده و بگویند چطور می‌توان آنها را برطرف کرد تا پایان تیر ماه نظرات کمیته به شورای عالی ارائه می‌شود و شورای‌عالی سیاست‌گذاری تا شهریور بررسی می‌کند که آیا نیاز به ساختار جدید است یا جایی باید با اصلاحاتی ادامه کار داد پس شورا به کار خود ادامه می‌دهد. تا نظر کمیته بررسی شود جبهه اصلاحات با‌‌ همان نگاه اجماعی بتوانند کار خود را برای آینده سامان دهند.
web site hit counter

بازدیدها: 35

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *