مجتمع فرهنگی نیمه تمام تربت حیدریه، لنگ ۴۵ میلیارد ریال اعتبار

تربت حیدریه – ایرنا – رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه گفت: ساختمان اداری مجتمع فرهنگی، هنری تربت حیدریه با ۶۵ درصد و ساختمان هنری آن با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی، رها شده و برای تکمیل آن به ۴۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

محمد حسن زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، طولانی شدن مدت ساخت این طرح را موجب کاهش عمر بنا و رو به تخریب نهادن برخی از بخش های آن عنوان کرد و افزود: بتازگی با ارائه مستنداتی، تلاش کردیم تا از توان نماینده منطقه در مجلس، برای جلب توجه مراجع بالاتر و دریافت اعتبار لازم برای تکمیل این مجتمع بهره بگیریم.
وی گفت: در مستندسازی صورت گرفته، جمعیت شهرستان، سابقه فرهنگی و هنری این خطه و وضعیت نابسامان مجتمع با ارائه آمار دقیق، لحاظ شده تا توجه مسئولان و دست اندرکاران بودجه کشور به این منطقه معطوف شود.
حسن زاده افزود:عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی هنری تربت حیدریه در سال ۱۳۸۶ در زمینی به گستره ۹ و زیربنای چهار هزار مترمربع آغاز شده که وزارت راه و شهرسازی تا سال ۹۳ حدود ۲۶ میلیارد و ۶۷۰ میلیون ریال برای آن هزینه کرده است.
وی گفت: از آن سال تاکنون نیز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال صرف ادامه اجرای طرح کرده که البته هم اکنون سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بدهی دارد.
حسن زاده گفت: مجتمع در قالب ۲ ساختمان اداری و هنری تعریف شده و در حال ساخت است که دارای ۲ طبقه و شامل بخش اداری، سالن نمایش، کارگاه های آموزشی، دفاتر انجمن های ۱۲ گانه فرهنگی، هنری و قرآنی، نگارخانه، کتابخانه تخصصی و آرشیوهای مرتبط است.
مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه در بیان ضرورت ساخت و تکمیل مجتمع فرهنگی این شهر با بیان اینکه شهر ۱۳۰ هزار نفری تربت حیدریه چهارمین شهر پرجمعیت خراسان رضوی بعد از مشهد، سبزوار و نیشابور است، اظهار کرد: برخی از شهرهای مزبور ۳۰ آموزشگاه آزاد هنری دارند اما در تربت حیدریه تنها هشت باب آموزشگاه فعال است.

* سهم تربت حیدریه از بودجه فرهنگی تنها ۸۰ میلیون ریال 
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه با اشاره به تخصیص تنها ۱۰ درصد بودجه فرهنگی کشور به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سهم این شهرستان از این بودجه فقط ۸۰ میلیون ریال است که باید بین ۲ هزار نفر فعال عرصه فرهنگ و هنر توزیع شود.
حسن زاده افزود: هم اکنون ۱۱۶ کانون فرهنگی هنری مساجد، ۱۲ انجمن فرهنگی هنری، هشت موسسه فرهنگی قرآنی، چهار موسسه فرهنگی هنری که کارهای اجرایی انجام می دهند و هشت آموزشگاه آزاد هنری در شهرستان داریم که در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری فعالیت دارند.
وی گفت: مشکلات این حوزه را زمانی می توان دریافت که بدانیم پای دلالان نیز به عرصه فرهنگ و هنر تربت حیدریه باز شده و آنان به هر شکلی که می خواهند با هنرمندان قرارداد می بندند. 
مرکز شهرستان ۲۵۰ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
خبرنگار: علیرضا حسینی مقدم ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی 

بازدیدها: 13

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *