در گفت‌وگو با ایلنا:مسجد جامعی به توهین‌ اصولگرایان نسبت به شهروندان تهرانی پاسخ داد

 


عضو شورای شهر تهران رفتار و استقبال دور از انتظار مردم و نخبگان از انتخابات ۷ اسفند ماه را پدیده‌ای قابل تامل خواند و اظهار کرد: این انتخابات میزان اعتماد مردم تهران به رسانه‌های رسمی را زیر سوال برد.

احمد مسجد جامعی در گفت‌‌وگو با ایلنا با بیان اینکه این روز‌ها گروهی که نتیجه انتخابات را نپسندیده‌اند؛  در مواجه با رفتار رای‌دهندگان در تهران غیراخلاقی رفتار می‌کنند، گفت: آن‌ها این موضوع را به مسائلی مانند سبک زندگی و حتی کارگزاری تاثیر عوامل انگلیسی در ایران نسبت می‌دهند و به نکوهش شهروندان پایتخت می‌پردازند و مرکز ایران را به زعم خودشان با کوفه مقایسه می‌کنند.

وی ادامه داد: این در حالی است که شهروندان تهرانی خطایی نکرده‌اند که مستوجب چنین برخوردی باشند، بلکه بار‌ها شعور سیاسی بالای خود را نشان داده‌اند و تجلی آن را می‌توان در شیوه رفتارشان در انتخابات اخیر به وضوح دید.

مسجد جامعی تصریح کرد: گویی انتخاب شدگان در کانال دستگاه‌های مختلف نظارتی و قانونی عبور نکرده‌اند! لابد انتظار دارند که از این پس بجای شورای نگهبان آن‌ها تعیین کننده باشند.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه افرادی که بسیاری از مراکز قدرت و تقریبا همه رسانه‌های دیداری و شنیداری فراگیر را یکجا در اختیار داشتند؛ سهم قابل توجهی در این انتخابات پیدا نکردند، گفت: با آنکه نامزدهای آنان در‌‌ همان دور نخست تایید شدند و امکانات آن‌ها به حدی بود که دست‌کم در پایتخت در و دیوار و درخت و تیر چراغ برقی نبود، جز آنکه تبلیغ و تصویر آن‌ها بر آن آویخته شده بود اما در کنار آن‌ها جریانات دیگر سیاسی بودند که با کمترین امکانات و بیشترین اتهامات و در بد‌ترین شرایط در عرصه رقابت حاضر شدند. افرادی که چند رده نخستین نیروهای خود را از دست داده بودند و صداوسیما نیز پیوسته خبرهایی را درباره وابستگی آنان به بیگانگان تکرار می‌کرد.

مسجد جامعی رفتار و استقبال دور از انتظار مردم و نخبگان از انتخابات را پدیده‌ای قابل تامل خواند و اظهار کرد: این انتخابات میزان اعتماد مردم تهران به رسانه‌های رسمی را زیر سوال برد.

وی افزود: آنچه در این عرصه اتفاق افتاد نه تنها نشان دهنده حضور و افزایش مشارکت مردم و اعتماد متقابل مردم و نظام بود بلکه نشانگر رشد و اعتلای سهم سیاسی جامعه و قدرت مدنی شهروندان تهرانی بود.

عضو شورای شهر با بیان اینکه این بار هرچند جامعه به کسانی رای می‌داد که چندان آنان را نمی‌شناخت ادامه داد: ولی جامعه مصمم بود برای پیشبرد و پیشرفت حیات مدنی و زندگی اجتماعی خود به آنهایی که می‌شناسد رای ندهد و از چهره‌های جدید بهره گیرد.

وی با تاکید بر اینکه یک موضع سلبی موجب ورود مردم به میدان شد، گفت: از این نظر جانبداری‌های همه‌جانبه رسانه‌ها و تریبون‌های سنتی جای قدردانی بسیار دارد هر چند این به معنای نفی زحمات و خدمات برخی از نمایندگان پرتلاش، مودب و عاقله مجلس امروز نیست که در دوران ریاستم در شورای شهر چهارم در همین‌جا از حضورشان بهره بردیم.

مسجدجامعی با اشاره به اینکه شاید آغاز این حرکت سلبی عدم تایید صلاحیت سیدحسن خمینی در‌‌ همان بار اول و رد صلاحیت‌شدن گروهی از تاییدشدگان خبرگان یکی دو روز مانده به آغاز تبلیغات مجلس خبرگان از تهران بود، اضافه کرد: برای نخستین‌بار گروهی از فقهای شورای نگهبان آرای بزرگان حوزه علمیه قم و مراجع عظام حوزه علمیه قم را نادیده انگاشتند.

این عضو شورای شهر افزود: کمک دوم را آنهایی کردند که برخلاف انتظار مردم تهران نه تنها صلاحیت یکی از یاران نزدیک امام راحل و نماینده رهبر معظم انقلاب و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین مجلس خبرگان رهبری را برای قرار دادن در فهرست خود تایید نکردند بلکه انبوهی از شایعات را دامن زدند.

وی تصریح کرد: وضعیتی پیش آمد که به علت حمایت خواسته یا ناخواسته آن‌ها از گروه‌هایی که ادب و عقلانیتی را که در ذات مردم ما است نادیده می‌گیرند و رفتار و ادبیات کلاه مخلمی‌ها را ترجیح می‌دهند.

مسجد جامعی با اشاره به رد صلاحیت تعداد زیادی از نیروهای یک طیف سیاسی که مردم تهران را بر سر غیرت آورد خاطرنشان کرد: بسیاری از متهمان به عدم التزام به اسلام و ولایت فقیه در فضای اجتماعی امروز افرادی موجه با ایمان و پایبند به اسلام و انقلاب اسلامی تلقی شده و بعضا از رزمندگان و جانبازان جنگ تحمیلی بودند.

وی با بیان اینکه در وجه ایجابی نیز واقعیت آشکار دیگری وجود داشت که با همه روشنی برخی علاقه‌دارند چشم بر آن ببندند، اظهار کرد: شخصیت‌هایی که امتحان خود را پس داده و مورد اعتماد و اعتقاد مردم بودند پشتوانه‌‌ همان جریانی شدند که قرار بر نتیجه نگرفتن آن‌ها بود.

این عضو شورای شهر تاکید کرد: روحانی و دولتمردان مودب و پرتلاش او توانستند؛ همدلی و همزبانی دولت – ملت را در سالی که به همین نام خواندند در بهترین صورت ممکن با حضور پرشکوه مردم در پای صندوق‌های رای تحقق بخشند.

وی با یادآوری اینکه رئیس دولت اصلاحات در این انتخابات موضعی صریح و روشن گرفت و پیامی به جامعه داد که با رفتار هوشمندانه و مدنی شهروندان تهرانی به گرمی اجابت شد و با حضور پرشکوه مردم به بار نشست گفت: این حضور فراگیر منسجم، همدلانه و هدفمند نشانه دیگر از بلوغ سیاسی شهروندان پایتخت و نمادی است از ارتقای فرهنگ شهرنشینی در کشور است.

مسجد جامعی در پایان به سخنی از مقام معظم رهبری اشاره کرد که بیانگر اعتماد متقابل مردم و نظام است و ادامه داد: ایشان فرمودندٰ خداوند دانا و توانا را سپاس که در آزمون بزرگی دیگر ملتی آگاه و مصمم ایران را به پیروزی رساند و آنان توانستند؛ برای سی‌و ششمین بار از آغاز انقلاب اسلامی با عزم راسخ و شور و نشاط به یادماندنی در انتخابات سراسری حضور یافته و سرنوشت کشور را رقم بزنند

بازدیدها: 34

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *