محمد جواد ظریف تشریح کرد۶‌سال‌خانه‌نشینی با حکم احمدی نژاد اوباما حرف تلخی به من زد چرا جان‌کری خودکارش را به سمت عراقچی پرت کرد؟

 جواد ظریف در گفت‌وگویی ویدئویی به پرسش‌های متفاوتی درباره زندگی سیاسی خود و مذاکرات هسته‌ای پاسخ داد. محمد جواد ظریف در برنامه «دید در شب» حضور پیدا کرد و در مقابل دوربین این برنامه گفت‌وگویی مفصل به مجری سابق صدا و سیما داشت. آقای ظریف در این مصاحبه به موضوعات مختلفی پرداخت و به پرسش‌های متفاوتی هم پاسخ داد. بخش هایی از نکات مهم این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

ماجرای پرت کردن خودکار آقای کری به سمت آقای عراقچی، آنطور نبود که وزیر خارجه آمریکا بخواهد خودکارش را به طرف آقای عراقچی پرت کند. ایشان با حرارت دستشان را تکان می‌دادند و خودکار به یکباره از دستشان رها شد و به طرف آقای عراقچی پرتاب شد و آقای عراقچی هم متقابلا خودکار را به طرف خود آقای کری پرت کردند.

من دوستان و مشاوران رسانه‌ای چه در داخل کشور و چه در خارج داشتم و با مشورت با آنها تصمیم گرفتم برخی مواقع به بالکن بیایم و پیام خود را منتقل کنیم. با توجه به اینکه طرف مقابل مقابل کوبورگ تریبون نصب می‌کردند و صحبت می‌کردند، طبیعتا خوب نبود که ما هم بخواهیم تقلید کنیم. در نتیجه تصمیم گرفتیم از ابتکار بالکن استفاده کنیم و از آنجا موج رسانه‌ای که می‌خواهیم را در روند مذاکرات ایجاد نماییم.

همه دوستان رسانه‌ای که همراه ما بودند به ما لطف داشتند و واقعا زحمات فراوانی را متحمل شدند. حتی دوستانی که از رسانه‌های مخالف هم آمده بودند هم همینطور. آنها فقط اخبار را منتقل می‌کردند و این مدیران آنها در تهران بودند که خط خبری را تعیین می‌کردند.

کسی به من نگفت فیسبوک را غیر فعال کنم. ولی احساس کردم برخی از دوستان از صفحه من تعابیر متفاوتی می‌کردند. برخی از دوستان در صفحه فیسبوک من به یکدیگر توهین می‌کردند و من حس خوبی نداشتم. چندین بار هم از دوستان درخواست کردم که چنین نکنند و بالاخره احساس کردم خیلی نباید وارد این حوزه شوم و با تصمیم کاملا شخصی این کار را انجام دادم.

احمدی نژاد علاقه‌ای به بنده نداشتند و من هم ارادتی به سیاست‌های ایشان نداشتم. در دولت احمدی‌نژاد شش سال خانه‌نشین شدم.

دیدارم با اوباما کاملا اتفاقی بود و رو در روی هم قرار گرفتیم. آقای کری معرفی کرد و دست دادیم و احوالپرسی کردیم. آقای اوباما حرف تلخی به من زد و گفت امیدوارم این برخورد برای شما در داخل ایران سنگین تمام نشود. من از آن جمله واقعا رنج بردم. پاسخ دادم به هیچ وجه چون من احساس می‌کنم یک دیپلمات نباید نقطه ضعفی در مقابل طرف مقابل داشته باشد. هرچند به مرور زمان مشخص شد شرایط آن طور که من احساس می‌کردم نبوده است.

آقای دکتر روحانی از نعمت‌هایی هستند که در این شرایط آمدند. آقای دکتر روحانی یک نعمت بزرگ هستند که در این شرایط که دنیا را به خوبی می‌شناسد و هسته‌ای را به خوبی می‌شناسد و هم جنگ و هم صلح را می‌شناسد و هم در هسته‌ای حضور فعالی داشتند و هم در جنگ حضور پررنگی داشتند.

بازدیدها: 33

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *