گزارش ایلنا از وضعیت خودروی زائران اربعین؛ مهران به بزرگ ترین پارکینگ ایران تبدیل شد/ نیاز به بنزین و خدمات امداد خودرو

            ایلنا: به دلیل عدم مدیریت مناسب در جابجایی زائران در اربعین سال گذشته به هنگام بازگشت، امسال بیشتر مردم تصمیم گرفتند با خودروی شخصی تا مرز عراق بروند تا در برگشت دچار مشکل نشوند. سال گذشته اتوبوس هایی که از مهران به سمت تهران می آمدند تا ۲۵۰ هزار تومان از هر مسافر کرایه گرفتند و هیچ مرجعی برای رسیدگی به شکایات نبود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، در حالی که چهار روز دیگر در عراق اربعین حسینی است همچنان سیل زائران به سمت پایانه های مرزی در حال حرکت است.

 به دلیل عدم مدیریت مناسب در جابجایی زائران در سال گذشته به هنگام بازگشت، امسال بیشتر مردم تصمیم گرفتند با خودروی شخصی تا مرز بروند تا در برگشت دچار مشکل نشوند. سال گذشته اتوبوس هایی که از مهران به سمت تهران می آمدند تا ۲۵۰ هزار تومان از هر مسافر کرایه گرفتند و هیچ مرجعی برای رسیدگی به شکایات نبود.

 بنا بر اعلام سازمان حج و زیارت تا روز گذشته بیش ۵۹۸ هزار نفر از مرز مهران رد شده اند که به طور حتم ظرف روز های آینده این تعداد افزایش پیدا خواهد کرد به طوری که معاون امنیتی وزارت کشور اعلام کرده است که انتظار می رود تعداد افراد خروجی به بیش از دو و نیم میلیون نفر برسد که این یعنی نسبت به سال قبل شاهد افزایش ۵۰ درصدی خواهیم بود.

  در حال حاضر ظرفیت شهر مهران به لحاظ جای پارک ماشین تکمیل شده و حتی افراد محلی برای عبور و مرور در خیابان های شهر دچار مشکل هستند. این در حالی است که بسیاری از واحد های مسکونی و تجاری اقدام به اجاره دادن پارکینگ خود کرده اند  از سوی دیگر ظرفیت پارکینگ هایی که در بیابان های اطراف مهران از طرف ستاد اربعین تدارک دیده شده بود، تکمیل شده است. بر همین اساس از ۳۰ کیلومتری شهر مهران اجازه ورود خودروی شخصی داده نمی شود و رانندگان مجبور هستند خودروی خود را در همان فاصله از شهر قرار دهند.

 بنا بر تصاویر هوایی منتشر شده به نظر می رسد بیش از ۱۵۰ هزار خودرو در این شهر پارک شده است که ظرف روزهای آینده به طور قطع بیشتر خواهد شد.

  اما نکته قابل توجه این است که این جمعیت ظرف ۱۰ روز از کشور خارج شده اند و قصد دارند ظرف سه روز به کشور بازگردند.

 اولین نیاز  این خودروها بنزین است و در صورت خرابی به حضور تیم های امداد و قطعات یدکی نیاز است. به نظر می رسد با توجه به غافلگیری ستاد اربعین در مرز مهران برای این موارد تمهیداتی اندیشیده نشده است. ضمن آنکه خستگی ناشی از سفر زمینی و عجله برای بازگشت به شهر و ترافیک سنگین جاده ای همگی دست به دست هم خواهد داد که حوادث ناخوشایندی در انتظار زائرین باشد.

 به همین جهت به نظر می رسد اوج آزمایش توانمندی مدیران کشور در زمان بازگشت زائران باشد.

بازدیدها: 41

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *