عرضه اطلس و غیبت ایرانخودرو، شگفتی‌های روز نخست طرح یکپارچه راهنمای ثبت‌نام مرحله دوم طرح یکپارچه خودرو

ثبت‌نام طرح یکپارچه فروش خودرو از روز ۲۰ اردیبهشت در حالی شروع شد که سایپا برای اولین بار برای عرضه اطلس اقدام می‌کند. اولین نمونه از این خودرو جدید احتمالا شهریور ۱۴۰۲ به‌دست متقاضیان طرح یکپارچه فروش خودرو می‌رسد، اما اطلاعات درباره قیمت اطلس هنوز موجود نیست
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۳ – ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۲

فرارو- ثبت‌نام طرح یکپارچه فروش خودرو از صبح روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت، آغاز شده است. متقاضیان ۱۰ روز یعنی تا ۲۹ اردیبهشت فرصت دارند برای افتتاح حساب وکالتی به نام سازمان حمایت و واریز وجه اقدام کنند. طبق برنامه قرار است چند روز پس از اتمام این مهلت، زمان ثبت‌نام و انتخاب خودرو اعلام شود و متقاضیان بتوانند برای انتخاب نوع خودرو موردنظرشان اقدام کنند.

به‌گزارش فرارو، ثبت‌نام طرح یکپارچه در این دوره، شامل سه مرحله می‌شود؛ اولی پیش‌ ثبت‌نام متقاضیان برای لیست نوبت‌دهی از ۲۰ تا ۲۹ اردیبهشت است. دومی نوبت‌دهی و اعلام زمان‌بندی به ازای هر محصول مشخص براساس برنامه تولید خواهد بود که در بازه ۲۹ اردیبهشت تا دهم تیرماه انجام می‌شود. مرحله سوم هم به قطعی کردن ثبت‌نام متقاضیان براساس فراخوان خودروساز اختصاص دارد که در نیمه تیرماه اتفاق خواهد افتاد. تکمیل ثبت‌نام متقاضیان طبق این فرآیند حداقل ۵۶ روز زمان می‌برد.

تحویل خودرو به متقاضیان دور دوم طرح یکپارچه، از شهریور ۱۴۰۲ آغاز می‌شود، اما از همین حالا اعلام کرده‌اند زمان تحویل خودرو‌های پرطرفدار ممکن است به سال ۱۴۰۳ کشیده شود. این نوشته اطلاعات بیشتر و کامل‌تری در اختیارتان می‌گذارد.

افتتاح حساب وکالتی برای شرکت در طرح یکپارچه خودرو

ثبت‌نام طرح یکپارچه فروش خودرو روی سایت اینترنتی esalecar.ir انجام می‌شود، اما قبل مراجعه به سایت باید نسبت به افتتاح و اعلام حساب وکالتی اقدام کنید. افتتاح حساب وکالتی با موجودی مسدود شده در حقیقت پیش‌نیاز انجام ثبت‌نام محسوب می‌شود.

متقاضیان ثبت‌نام دور دوم طرح یکپارچه فروش خورو باید توجه داشته باشند حتما حساب وکالتی را به نام سازمان حمایت تعریف کنند. پول ثبت‌نام متقاضیان به این ترتیب تا پایان مراحل فروش خودرو در حساب خودشان باقی می‌ماند، اما سازمان حمایت وکالت دارد در صورت تایید فروش، مبلغ را به فروشنده منتقل کند. موجودی مورد نیاز متقاضیان شرکت در طرح یکپارچه فروش خودرو داخلی به‌منظور وکالتی کردن حساب یا افتتاح حساب وکالتی، ۱۰۰ میلیون تومان است.

افتتاح حساب وکالتی برای شرکت در طرح یکپارچه فروش خودرو و ورود به سایت در شعب بانک‌تجارت، ملت، سپه، صادرات، اقتصاد نوین، رفاه، قرض الحسنه مهر ایران، پاسارگاد، پارسیان، آینده، کشاورزی و صنعت و معدن به‌صورت حضوری امکان‌پذیر است. بیشتر این بانک‌ها امکان وکالتی کردن حساب را روی سایت اینترنتی خود فراهم کرد‌ه‌اند.

فهرست افراد مجاز برای پیش‌ثبت‌نام در سامانه طرح فروش یکپارچه خودرو برمبنای اطلاعات ارسال شده از بانک‌ها تهیه می‌شود و وجه موجود در حساب وکالتی مشتریان، از زمان ثبت‌نام اولیه تا اعلام اولویت نهایی، مسدود می‌شود و قابل برداشت نیست. برداشت وجه از حساب وکالتی طی این مدت، به منزله انصراف از حضور در طرح فروش یکپارچه فروش خودرو و حذف متقاضی به‌حساب می‌آید.

افتتاح حساب وکالتی، اولین قدم به‌منظور شرکت در دور دوم طرح یکپارچه فروش خوردو است.

بیشتر بدانید | موعد تحویل خودرو در دور دوم طرح یکپارچه فروش خودرو برای ثبت‌نام‌های اردیبهشت ۱۴۰۲، از شهریور ۱۴۰۲ به بعد است. از همین حالا اعلام کرده‌اند زمان تحویل خودرو‌های پرطرفدار ممکن است به سال ۱۴۰۳ کشیده شود

شرایط ثبت‌نام در طرح یکپارچه فروش خودرو

مهلت افتتاح حساب وکالتی و معرفی آن برای متقاضیان طرح یکپارچه فروش خودرو، ۲۹ اردیبهشت‌ماه به پایان می‌رسد. از ۲۹ اردیبهشت تا سوم خرداد اطلاعات متقاضیان و شرایط آن‌ها بررسی می‌شود. شرایط ثبت‌نام در این دور، مانند دور قبلی است و متقاضیان باید شرایط عمومی را داشته باشند.

حداقل سن مجاز متقاضیان شرکت در طرح یکپارچه فروش خودرو ۱۸ سال است. دارا بودن گواهینامه رانندگی معتبر با تاریخ انقضا معتبر، برای متقاضیان خرید خودرو الزامی خواهد بود. متقاضیانی که ظرف ۴۸ ماه گذشته در شرکت‌های ایرانخودرو و سایپا و طی ۲۴ ماه گذشته از سایر شرکت‌های خودروسازی ثبت‌نام کرده‌اند و کارشان به مرحله صدور فاکتور رسیده، امکان ثبت‌نام و خرید خودرو را ندارند.

راهنمای ثبت‌نام مرحله دوم طرح یکپارچه خودروتحویل خودرو به متقاضیان دور دوم طرح یکپارچه، از شهریور ۱۴۰۲ آغاز می‌شود

طرح یکپارچه برای متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند همین محدودیت را اعمال می‌کند. شرکت‌های خودروسازی اعلام کرده‌اند انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص دیگر، حتی در قالب فروش وکالتی، یا فروش حواله خودرو امکان‌پذیر نیست و امکان صلح خودرو خریداری شده به غیر وجود ندارد.

متقاضیان خرید خودرو در طرح یکپارچه، حداقل به مدت یک‌سال، امکان فروش خوردو را با استفاده از روش‌های قانونی ندارند، چون شرکت‌های خودروسازی موظف هستند روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند را اجرا کنند و سند خودرو تا یک‌سال در رهن خودروسازان باقی می‌ماند.

متقاضیان واجد شرایط که وجه لازم را در حساب وکالتی خود مسدود کرده‌اند، تا ۲۹ اردیبهشت امکان انتخاب پنج اولویت خودرو جهت ثبت‌نام اولیه را خواهند داشت. متقاضیان طبق همین انتخاب در فهرست نوبت‌دهی خرید خودرو‌های داخلی قرار می‌گیرند. اولویت بندی با حضور دستگاه‌های نظارتی انجام می‌شود.

اولویت متقاضیان شرکت در طرح یکپارچه خودرو، در روز‌های سوم تا سیزدهم خرداد توسط الگوریتم مورد تایید قبلی، روز هفدهم خرداد ۱۴۰۲ مشخص می‌شود. پس از اعلام زمان‌بندی به متقاضیان و شکل‌گیری فهرست انتظار برای هرمحصول، خودروساز موظف است فراخوان فروش خودرو را کند.

طرح یکپارچه فروش خودرو از ۱۸ تا ۳۱ خرداد به اوج می‌رسد، چون قرار است در این بازه حدود دو هفته‌ای، اطلاعات متقاضیان ویرایش شده و بر اساس اطلاعات ثبت‌احوال، سامانه ناجی و…، افرادی که واجد شرایط نیستند کنار گذاشته شوند. قطعی کردن ثبت‌نام توسط خودروسازان در این طرح براساس لیست نوبت‌دهی شده بر مبنای قیمت روز منطبق بر دستور‌العمل شورای رقابت انجام می‌شود.

نتایج طرح یکپارچه فروش خودرو، روز دهم تیرماه ۱۴۰۲ تقریبا قطعی می‌شود. تنها کار باقی مانده این است که متقاضیان اولویت خود برای دریافت پنج خودرو را نهایی کنند. این کار در روز ۱۵ تیرماه، با فراهم شدن امکان ورود به سامانه و نهایی کردن اولویت واگذاری خودرو انجام خواهد شد. حواستان باشد ماراتن تازه اینجا به نیمه راه رسیده!

بیشتر بدانید | ثبت‌نام متقاضیان شرکت در دور دوم طرح یکپارچه فروش خودرو برای افرادی که پیش از این در لیست نوبت‌دهی دور اول سامانه یکپارچه یا خودرو‌های وارداتی قرار گرفته‌اند، امکان‌پذیر نیست مگر آنکه انصرافشان از این طرح‌ها را تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ اعلام کرده باشند

فهرست خودرو‌های عرضه شده در طرح یکپارچه فروش

فهرست خودرو‌های قابل عرضه در دور دوم طرح فروش یکپارچه خودرو‌های داخلی هنوز رسمی نیست، اما تقریبا به‌طور قطعی می‌دانیم محصولی از گروه ایران‌خودرو در این طرح عرضه نخواهد شد. تنها ممکن است شاهد فروش هایما در طرح یکپارچه فروش خودرو باشیم.

ثبت‌نام طرح یکپارچه فروش خودرو از روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت در حالی آغاز شده که متقاضیان توانایی انتخاب و خرید محصولات چهار شرکت سایپا، مدیران‌خودرو، کرمان‌موتور و فردا موتورز را دارند.

کوییک اتوماتیک، ساینا S، ساینا S اتوماتیک و شاهین از گروه صنعتی سایپا بالاترین شانس تحویل سریع را خواهند داشت. کوییک GX، کوییک GX مدل R، ساینا GX، ساینا GX اتوماتیک، ساینا GX دوگانه‌سوز، شاهین اتوماتیک و خودرو جدید اطلس، هفت خودرویی هستند که تحویل آن‌ها به متقاضیان طرح یکپارچه، برای بازه شهریور ۱۴۰۲ به بعد برنامه‌ریزی شده است.

مدیران خودرو در طرح یکپارچه فروش خودرو، شش محصول عرضه خواهد کرد و متقاضیان می‌توانند بین آریزو ۶ پرو اکسلنت، تیگو هشت پرو پرمیوم، ایکس ۵۵ پرو، ایکس ۲۲ پرو توربو و آریزو ۵ توربو یکی را انتخاب کنند.

کرمان خودرو جک S3، جک J4 و جک J7 را در طرح یکپارچه اریبهشت ۱۴۰۲ به متقاضیان می‌فروشد. محصولات فرداموتور در طرح یکپارچه فروش خودرو FMC-SX5 ،FMC-T5 و SUBA M4 خواهد بود.

بیشتر بدانید | تعریف حساب وکالتی به نام سازمان حمایت از چهارشنبه ٢٠ تا ٢٩ اردیبهشت با مراجعه به یکی از شعب ٢۶ بانک عامل یا به‌صورت اینترنتی امکان‌پذیر است. واریز ١٠٠ میلیون تومان پول به این حساب و وکالتی کردن آن در این مرحله الزامی خواهد بود

بازدیدها: 2

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *