تجلیل از میرجلال الدین کزازی استاد ادب فارسی در کرمانشاه

 

 

‏کرمانشاه- خبرنگار اطلاعات: استاد فرهنگ و ادب فارسی و فردوسی شناس برجسته، ایرانیان را مردمی سخت‌کوش دانست و گفت: ایران سرزمینی جاودان است که در دوره‌های مختلف ایستادگی کرده است.
استاد میرجلال‌الدین کزاری در مراسم تجلیلش که عصر پنجشنبه در تالار انتظار کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: اگر من رنج‌های بسیار کشیده ام تا گوشه‌هایی از فرهنگ این سرزمین پهناور را بیان کنم به دلیل عظمت این ایران است.
وی افزود: من تمام تلاش خود را به کار گرفتم تا به اثبات برسانم که ایران بهترین سرزمین و مزدا آفرین است.
این فردوسی شناس برجسته گفت: من با تمام وجود خود به این سخن باور دارم که باید نشان دهم ایران بهترین سرزمین است و ایرانی بهترین مردمان جهان هستند.
کزازی اظهار داشت: آنچه در طول تاریخ بر سر سرزمین ایران آمده است، اگر بر هر کشوری می‌رفت، یا نابود می‌شد یا مردمانی بی فرهنگ و پلید از این سرزمین به جای می‌ماندند.
وی تاکید کرد: ما تنها مردمی هستیم که همواره از تازش، نازش، از ویرانی، آبادانی و از شکست و ناکامی پیروزی و بهروزی آفریده‌ایم.
وی کرمانشاه را نمونه کوچکی از تاریخ و فرهنگ ایران دانست و گفت: اگر کرمانشاهیان استعدادهای کرمانشاه را به خوبی بشناسند، ابرشهر خواهد شد.
استاد فرهنگ و ادب فارسی گفت: هنر ما ایرانیان این است که هیچگاه در فرود نمانده‌ایم.
کزازی افزود: شیرازه ملت ایران بارها از هم پاره شده است اما ایرانیان باز هم ایران را سخت‌تر از گذشته ساخته اند؛ ایران سرزمینی جاودان است و به آسانی از هم نمی‌پاشد.
وی اضافه کرد: ایرانی سرسخت‌ترین زبان‌ جهان است زیرا از گزند‌های مختلف به سلامت گذشته است.
این استاد فرهنگ و ادب فارسی گفت: متاسفانه ایران امروز از ریشه خود کمی دور شده است، ما چشم به بیگانگان دوخته‌ایم در این روزگار تا ببینم آنها چه می‌گویند و چه می‌کنند و ما هم همان کار را کنیم.
* چشمه جوشان استعداد‌های درخشان ‏
‏ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه هم دراین مراسم گفت: استان کرمانشاه چشمه جوشان استعدادهای درخشان در عرصه‌های مختلف است.
ابراهیم رحیمی زنگنه، اظهار داشت: کرمانشاه مهد مشاهیر و شخصیت‌های بزرگ است اما متاسفانه ما نتوانسته‌ایم هویت و هنر استان را آن طور که شایسته است به کشور بشناسانیم.
وی با اشاره به شخصیت ارزشمند دکتر میرجلال الدین کزازی گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک سال و نیم گذشته ارج نامه‌ای را با عنوان (جشن نامه فرزانه فرزند فردوسی) برای تجلیل از پروفسور میرجلال الدین کزازی آماده کرده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه افزود: برای گردآوری این اثر۷۰ نفر مقاله ارایه کردند و ناصر گلستان فر این اثر را گردآوری کرده است.
رحیمی زنگنه، یکی از اصلی‌ترین وظایف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را معرفی و تجلیل از چهره‌های برجسته دانست و اظهارداشت: کرمانشاه معدن و سرچشمه جوشش استعدادهای بیکران است که باید آنان را ارج نهیم.
در این مراسم یوسف شاه حسینی معاون سیاسی و امنیتی و رضا رحیمی معاون امور اقتصادی استانداری و توسعه منابع کرمانشاه و جمعی از اساتید دانشگاه رازی و علامه طباطبایی و جمعی از مردم کرمانشاه حضور داشتند.
استاندار کرمانشاه با صدور پیام و اهدای لوحی از میرجلال‌الدین کزازی و فعالیت‌های وی در راستای فرهنگ و ادب فارسی سپاسگزاری کرد.
حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی و جمعی از انجمن‌های فرهنگی و صنایع استان کرمانشاه نیز با اهدا لوح‌هایی از این استاد برجسته تجلیل کردند.
در این مراسم از اثر دربند ترفند اثر استاد کزازی و اثر جشن نامه فرزانه فرزند فردوسی در وصف استاد میرجلا‌ل‌الدین کزازی رونمایی شد. میرجلال‌الدین کَزّازی استادِ دانشگاه، نویسنده، مترجم، شاهنامه ‌پژوه و پژوهشگرِ برجسته ایرانی در زبان و ادبِ فارسی است، او از چهره‌های ماندگار فرهنگ و ادبِ ایران در پنجمین همایشِ چهره‌های ماندگار سال ۱۳۸۴ است

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *