رئیس اداره میراث فرهنگی شهر ری در گفت‌وگو با ایلنا: حفاظت از «آتشکده ری» نیازمند بودجه پیش از فصل باران است


پوشش داربستی تپه باستانی میل (آتشکده ری) که متعلق به دوره ساسانی است؛ بر اثر وقوع طوفان دچار آسیب شده است و رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر ری معتقد است؛ حفاظت از این آتشکده نیازمند تامین بودجه پیش از آغاز فصل باران است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، وقوع طوفان در منطقه شهرری در روز ۱۲ خرداد ماه سبب شد که پوشش داربستی تپه باستانی میل که متعلق به دوره ساسانی است؛ دچار آسیب شود، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر ری در این رابطه با اشاره به طراحی سازه پوششی مقاوم برای این اثر تاریخی گفت: بودجه لازم باید تامین شود تا بتوانیم پیش از آغاز فصل‌های بارانی از این اثر حفاظت کنیم.

7

امیر مسیب رحیم زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد آخرین وضعیت تپه میل گفت: طوفان باعث شد؛ کل سازه داربستی ما با شیروانی‌هایش جابه‌جا شود.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه به سازه‌های معماری، ترانشه‌ها و گچ‌بری‌ها آسیبی زده نشده است، افزود: مطالعات لازم برای سازه پوششی جدید انجام شده و مکاتبات اولیه را نیز انجام دادیم، یک سازه مقاوم در برابر باد طوفان در حال طراحی است، اما باید قبل از آغاز فصل باد و طوفان این مساله را حل کنیم.

45

رئیس اداره میراث فرهنگی شهر ری توضیح داد: اگر بودجه لازم تامین شود؛ سازه را در تپه میل برپا می‌کنیم؛ میزان دقیق  بودجه مورد نیاز نیز در طول کار مشخص می‌شود، اما پیشنهاد اولیه ما مبلغی بالای ۴۰۰ میلیون تومان است.

وی در ارتباط با این مساله که تا زمان آماده شدن سازه مقاوم چگونه از این تپه حفاظت می‌شود، اظهار کرد: برای بارش‌های احتمالی قراراست؛ یک لایه پلاستیک مقاوم‌تر برروی ترانشه‌ها و گچ‌بری‌ها بکشیم تا شرایط ساخت سازه اصلی فراهم شود.

بازدیدها: 72

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *