پس لرزه‌هاي يك طرح دولت: بي‌اطلاعيم

 

آرمان- مهدی رضایی: چند روز بعد از اعلام اين خبر كه هفت هزار نيروي پليس نا محسوس در پايتخت ايران در راستاي اجراي طرح امنيت اخلاقي مستقر شده‌اند، واكنش‌ها به اين اتفاق ادامه دارد. سي‌ام فروردين گذشته بود كه رئيس پليس پايتخت از ساماندهي بيش از هفت هزار مامور نامحسوس پليس امنيت در راستاي اجراي طرح امنيت اخلاقي در پايتخت خبر داد. هنوز ساعتي از قرار گرفتن اظهارات ساجدي نيا نگذشته بود كه اين تصميم با واكنش‌هاي مختلفي رو به رو شد. پيش از آنكه مسئولان و كارشناسان نسبت به اين مساله موضع‌گيري كنند اين فعالان فضاي مجازي بودند كه به تصميمات جديد پليس تهران واكنش نشان دادند. روز بعد از اين اظهارنظر‌ها حجم بالاي انتقادات از طرح از طرفي مسئولان بلند پايه كشوري را به واكنش وا داشت و از طرف ديگر، پليس به ارائه توضيحات تازه‌اي در اين زمينه پرداخت؛ اظهارنظر‌ها و توضيحاتي كه همچنان ادامه دارد. دو روز بعد از اينكه رئيس‌جمهور با اشاره به استقرار گشت نامحسوس در تهران نسبت به اين مساله هشدار داد كه كرامت انسان‌ها بر هر چيزي اولويت دارد، رئيس پليس پايتخت «افزايش احساس امنيت رواني در جامعه» را از مهم‌ترين ماموريت‌هاي گشت‌هاي نامحسوس در كشور بيان كرد. همزمان مسئولان و كارشناسان مختلف از مسئولان استانداري تهران تا نمايندگان فعلي و آتي مجلس، مشاوران رئيس‌جمهور و… به موضوع گشت نامحسوس پليس در تهران واكنش نشان دادند.

گشت نامحسوس، خواست مردم

بر اساس تازه‌ترين اظهاراتي كه مسئولان پليس درباره گشت‌هاي نا محسوس پليس انجام داده‌اند، نيرو‌هاي گشت نامحسوس از كاركنان پليس هستند. ساجدي‌نيا به تازگي عنوان كرده است: كليه ماموران از كاركنان كادر پليس تهران و ضابط قضائي هستند. انتخاب اين ماموران بر اساس معيارهاي از پيش تعيين شده و تاييديه مبادي ذي‌ربط صورت گرفته است. از آنجا كه اين كاركنان به عنوان ضابط قضائي بوده‌اند، صحت گزارش آنان مورد تاييد مراجع قضائي است. رئيس پليس پايتخت مستقيما به انتقاداتي كه به طرح مذكور شده پاسخ نداده است، اما عنوان كرده اين طرح با خواست مردم اجرا شده است.

دولت بي‌اطلاع است

مساله مهمي كه در روز‌هاي اخير مورد بحث قرار گرفته اين است كه مرجع بالادستي اجراي طرح موسوم به گشت‌هاي نامحسوس كجاست؟ رئيس‌جمهور در اظهارات خود درباره گشت نامحسوس عنوان كرده است كه طرح‌هايي در كشور اجرا مي‌شود كه بخشي از آن مربوط به دولت مي‌شود و بخشي از طرح‌ها نيز مربوط به دستگاه‌هاي ديگر مثل قوه قضائيه يا ديگر نيروهاست. روز گذشته يك مقام مسئول در استانداري تهران از بي‌اطلاعي نسبت به اجراي طرح گشت‌هاي نا محسوس خبر داد. به گزارش ايسنا، معاون امنيتي و انتظامي استانداري تهران گفت: طرحي كه در حال حاضر توسط نيروي انتظامي تهران بزرگ اجرا مي‌شود از جمله اقدامات ضروري است كه به هر حال جامعه ما به آن نياز دارد، اما چون هماهنگي‌هاي لازم براي اجراي اين طرح با دولت انجام نشده است، استانداري تهران نسبت به آن ملاحظاتي دارد كه بهتر است ابتدا آنها روشن شود و اجازه ندهيم از اين طرح سوءبرداشت يا سوءاستفاده شود. محسن نسج همداني ادامه داد: استاندار تهران در راس استانداري تهران به عنوان متولي امور اجتماعي و امنيتي كه مسئول امنيت در استان است، نسبت به ابعاد و اجزاي اين طرح اطلاع ندارد و چند روزي است به نمايندگي از مردم تلاش مي‌شود هماهنگي‌هاي لازم انجام و گزارش مربوطه اخذ شود. همداني افزود: نبايد انتظار داشت اجراي برخي طرح‌ها بدون همراهي و هماهنگي با ساير ارگان‌هاي امنيتي دولت، منجر به موفقيت شود. بنابراين خوب است همكاران ما در ناجا قبلا هماهنگي‌هاي لازم را انجام دهند تا ساير دستگاه‌هاي ذي‌ربط در ساماندهي امور اجتماعي نيز همكاري و تمامي عزيزان در امر به معروف و نهي از منكر مشاركت كنند.

پس لرزه‌هاي يك طرح

استقرار گشت نامحسوس پليس واكنش‌هاي زيادي را به دنبال داشته است؛ واكنش‌هايي كه همچنان ادامه دارد. روز گذشته محمد رضا عارف منتخب اول مردم تهران براي مجلس دهم درباره گشت نا محسوس گفت: «همه نهادهاي دولتي و همه قوا بايد بر اساس‌شان، منزلت و كرامت انساني حركت كنند و ما هم مي‌توانيم در مجلس با رقباي خود در همين مسير حركت كنيم.» همزمان عضو كميسيون اجتماعي مجلس تاكيد كرد: نيروي انتظامي و مسئولان ناجا بايد براي افكار عمومي توضيح بدهند و اين مساله را براي مردم روشن كنند تا مردم بدانند منظور از نامحسوس چه چيزي است و گزارش دهي و عملكرد اين نيروها به چه نحو خواهد بود. به گزارش ايلنا، محمد اسماعيل سعيدي درباره اجراي طرح هفت هزار نيروي نا‌محسوس گشت امنيت اخلاقي گفت: بايد از نيروي انتظامي پرسيد كه چرا اين ميزان فرد در شهر وارد كرده‌اند. او ادامه داد: ما در ارتباط با بحث امنيت اخلاقي و روحي و رواني مردم در جامعه مسئوليت داريم و اينها موضوعات به هم پيوسته است و بايد تدابيري در اين زمينه اتخاذ شود كه بتوانيم اين امنيت را تامين و تضمين كنيم. اين نماينده كميسيون اجتماعي مجلس گفت: در ارتباط با امنيت اخلاقي در جامعه بايد علاوه بر اينكه اقدامات بازدارنده انجام مي‌دهيم كارهاي فرهنگي و آموزشي هم انجام دهيم چرا كه مشكل اصلي ما در اين حوزه است. همچنين مشاور فرهنگي رئيس‌جمهور درباره طرح امنيت اخلاقي و تشكيل گشت نامحسوس هفت هزارنفره در تهران گفت: جنبه‌هاي مختلف اين طرح بايد براي افكار عمومي و دولت روشن شود، اينكه اين نيروها چه افرادي هستند، چگونه به كار گرفته‌ شده‌اند و آموزش ديده‌اند و اينكه چطور مي‌توان سلامت كار آنان را تضمين كرد و در نهايت اثر بخشي اين طرح كجا آزموده‌ شده‌ است؟ حسام‌الدين آشنا درباره ابراز بي‌اطلاعي دولت از آغاز چنين طرحي، گفت: بخش‌هايي از دولت كه بايد از اين طرح آگاه باشند، اعلام نمي‌كنند كه آگاه هستند. طرح‌هاي زيادي در كشور انجام شده و اين هم در ادامه همين طرح‌هاست. اميدواريم كه همه طرح‌هاي خوب به سرانجام برسد و همه طرح‌هاي ضعيف نيز هرچه زودتر تكليف‌شان معلوم شود.

بازدیدها: 84

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *